logotype

Książki o fotografii

Domeny na sprzedaż

Fotoakt.pl

FotografiaModowa.pl

FotografiaPortretowa.pl

FotografiaReporterska.pl

FotografiaReportazowa.pl

E-fotografia.pl

Efotografia.pl

E-fotografie.pl

Efotografie.pl

GalerieZdjec.pl

GaleriaZdjec.pl

GaleriaFotografii.pl

 

 

Fotografujemy Księżyc -Mini poradnik

Zapewne nie raz widzieliście w telewizji bądź internecie piękne zdjęcia Księżyca.Duże zbliżenie pozwala oglądać strukturę powierzchni naszego satelity -kratery, wzniesienia. Dysponując aparatem fotograficznym możemy sami spróbować zrobić podobne zdjęcia. Na początku wydaje się, że nie jest to łatwe, jednak wystarczy troszkę teorii i ćwiczeń, i otrzymamy naprawdę niezłe rezultaty w postaci ciekawych fotografii.

Czytaj więcej...

Fotografia nocna - Mini poradnik

Fotografia nocna ma miejsce najczęściej jak sama nazwa wskazuje w nocy :) Do focenia nocnego często zmusza nas zaistniała sytuacja. Wracamy późno od kolegi, impreza się troszkę przedłużyła. Gdy wracamy do domu zwykle oświetlonym miastem warto wyciągnąć statyw oraz aparat i strzelić kilka zdjęć. Lepiej oczywiście gdy jest ktoś z nami. Wiadomo z jakiego względu.
Latem fotografowanie nocne zaczynamy dość późno, bo jak wiemy słońce zachodzi za horyzont później niż w zimę. Natomiast gdy wybieramy się na robienie zdjęć późną jesienią lub w zimę, możemy wyjść z domu już o 19. Ciekawe zdjęcia zrobimy też o zmierzchu.

Czytaj więcej...

Tajniki fotografii nocnej- czyli jak nie zepsuć dobrych momentów.

Zdjęcia wykonane w nocy, aparetem z wbudowaną lampą błyskową, nie oddają atmosfery chwili. Widać na nich jedynie pierwszy plan i czarną otchłań w tle. Zastanawiamy się wtedy, co zrobić, by takie zdjęcie przykuło uwagę oglądającego, a nie straszyło bladymi twarzami na czarnym tle.

Czytaj więcej...

O nocnym fotografowaniu - rozmowa z Łukaszem Biedermanem

Przedstawiamy wywiad z Łukaszem Biedermanem - laureatem sekcji ShowOff tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie. Opowiada on o pracy nad swoim cyklem "Miasto śpi" i tajnikach fotografii nocnej. Zachęcamy do lektury.

Czytaj więcej...

Fotografowanie miasta nocą

Po zmroku przestrzenie miejskie nabierają zupełnie nowych, bajecznych kolorów. Stanowią dla fotografów wymarzony temat zdjęć – tym bardziej, że istnieje bardzo wiele sposobów na fotografowanie miasta nocą i uwiecznienie nocnego życia metropolii. Niektóre z tych technik pozwalają też uzyskać zupełnie fantastyczne obrazy. Nasz poradnik nauczy Was, jak łatwo i na jak wiele sposobów można uwiecznić duże skupiska ludzkie po zapadnięciu zmroku.

Czytaj więcej...

Nocne zdjęcia sportowe w technice HDR!

Pod koniec sezonu zimowego, w Kalifornii, znany fotograf oraz współwłaściciel Armada Skis Inc. Chris O`Connel, wykonał pierwszą w historii fotografii sportów akcji nocną sekwencję zdjęć w technologii HDR.

Czytaj więcej...

Fotografia nocna i przy słabym świetle

Prezentujemy fragmenty książki wydawnictwa Galaktyka "Fotografia nocna i przy słabym świetle", której autorem jest Tony Worobiec. W I części możemy przeczytać o zastosowaniu lampy błyskowej i błysku wypełniającym. W tekście znajdziemy również informacje o tym, jak fotografować krajobraz w słabym świetle.

Czytaj więcej...

Fotografowanie w nocy

Podczas fotografowania nocą i o zmierzchu te źródła światła, których zwykliśmy używać w trakcie ekspozycji z oświetleniem dziennym (niebo, słońce), stają się ciemne, przebarwione i bezużyteczne. Trzeba zatem wykorzystywać wszelkie, nadające się do oświetlenia, naturalne źródła światła oraz stosować nieco inne techniki wykonywania fotografii (długie czasy, statyw). Odpowiednie wykorzystanie scenerii zmierzchu i nocy, nada fotografiom klimat niemożliwy do uzyskania na żadnych innych zdjęciach, robionych w ciągu dnia.

Czytaj więcej...

Pogoda na zdjęcia – Z aparatem w noc

Zdjęcia nocne wykonuje się rzadko. Po pierwsze każdy szanujący się obywatel w nocy albo śpi albo ogląda telewizję. Po drugie wydaje się to sprzeczne z definicją fotografii, która jest wszakże „rysowaniem światłem”. A jak tu rysować, skoro światła jest tyle, co kot napłakał?

Zdjęcia nocne wymagają dobrego zrozumienia zasad, rządzących fotografią. Wpływu czułości, czasów naświetlania, użycia lampy i poruszeń na to, jak wygląda strzelona przez nas klatka. Musimy również „czuć” rozpiętość tonalną naszego aparatu: bo nie wszystko, co widzimy da się uchwycić. Kiedy już to opanujemy, okaże się, że zdjęcia nocne dają wiele możliwości, których nie mielibyśmy w świetle dnia.

Czytaj więcej...

O obrotach sfer niebieskich, czyli jak wykonać dobre zdjęcie nocnego nieba

Uzyskanie dobrej fotografii ciała niebieskiego, zwłaszcza takiego o małej jasności i średnicy kątowej wymaga korzystania ze specjalistycznego sprzętu. Dziś skupimy się wyłącznie na tym, jak wykonać dobre i ciekawe zdjęcie nocnego nieba, mając do dyspozycji standardowy ekwipunek fotograficzny, który każdy fotograf winien posiadać, czyli: aparat, obiektyw oraz statyw.

Czytaj więcej...

Ciemność widzę czyli fotografowanie nocą

Przygotowania do nocnej sesji plenerowej należy rozpocząć od rozpoznania terenu. Korzystając ze wszelkich dostępnych źródeł zbieramy informacje na temat obiektów, które mamy fotografować. Przy założeniu, że miejsce, do którego się wybieramy nie jest nam znane, trzeba dowiedzieć się dokładnie gdzie będziemy robić zdjęcia, czego możemy się spodziewać pod względem oświetlenia, warunków terenowych.
Zadanie jest znacznie ułatwione, gdy naszym celem jest jakaś atrakcja turystyczna - wtedy mamy pewność, że bez trudu znajdziemy potrzebne informacji nie tylko w Internecie, ale i w przewodnikach, oraz albumach. Poza tym dobrze jest zastanowić się, czy miejsce, do którego wybieramy jest bezpieczne. Ważne jest także dokładne sprawdzenie prognozy pogody. Solidne przygotowanie wyjazdu pozwala uniknąć zabierania nieprzydatnego w danych okolicznościach sprzętu oraz zmniejsza ryzyko niepowodzenia wyprawy

Czytaj więcej...

Gwieździste zdjęcia

Efekt gwiazdki (ang. Cross) jest już starym i niegdyś bardzo popularnym trikiem fotograficznym. W epoce szybkiego rozwoju fotografii cyfrowej można go uzyskać na wiele sposobów – każdy z nich przynosi nieco odmienne efekty, więc warto poznać je wszystkie.

Czytaj więcej...

Jak zrobić efektowne zdjęcia oświetlonych budynków.

Temat nie jest nowy. Jak zrobić zdjęcie krajobrazu miejskiego, aby uchwycić zarówno klimat miasta podkreślony przez piękne iluminacje budynków, deptaków, latarni ulicznych, a jednocześnie zachować kolor nieba i nie dopuścić aby cały klimat utonął w czerni nocy. Odpowiedź jest w zasadzie prosta – wystarczy ‘wstrzelić się’ ze zdjęciem w odpowiedni moment.

Czytaj więcej...

Fotografia nocna - poradnik

Zdjęcia wykonane w nocy z lampą błyskową wbudowaną w aparat nie oddają atmosfery chwili. Widać na nich jedynie pierwszy plan i czarną otchłań z tyłu. Zastanawiamy się wtedy, co zrobić, aby takie zdjęcie przykuło uwagę oglądającego, a nie straszyło go bladymi twarzami na czarnym tle.

Czytaj więcej...

Zdjęcia nocne i wieczorne

Zdjęcia nocne i wieczorne. W jaki sposób uchwycić urok nocy za pomocą fotografii?Wykonywanie zdjęć nocą jest jednym z najtrudniejszych arkanów fotografii. Przysparza sporo trudności nawet doświadczonym fotoamatorom.

Czytaj więcej...

Miasto nocą

Przy zdjęciach nocnych czasy naświetlania ulegają znacznemu wydłużeniu. W takich warunkach trudne jest wykonanie poprawnego zdjęcia, kiedy trzymamy aparat w dłoniach.

Czytaj więcej...